Începând din acest an, persoanele fizice nu vor mai putea cumpăra și folosi petarde, artificii de spectacol sau dispozitive pirotehnice de scenă. Regulile permit publicului larg să utilizeze numai articolele din categoria F1, precum artificiile de brad și bețișoarele bengale. Restul pot fi folosite exclusiv de pirotehniști autorizați.
Cei care cumpără, vând, transportă, depozitează sau folosesc articole pirotehnice pot primi amenzi cuprinse între 1.000 și 7.500 de lei. Pentru persoanele juridice, aceste limite se majorează cu 100%.
De asemenea, actul normativ prevede pedepse de la 1 la 5 ani de închisoare.
„Începând cu luna august a acestui an, au intrat în vigoare modificările aduse la legea 126 din 1995 privind regimul materialelor explozive. Scopul acestor modificări a fost atât prevenirea producerii unor evenimente negative cu consecințe asupra ordinii și siguranței publice sau de altă natură, răniri de persoană, incendii sau distrugeri de bunuri”, a declarat Angelo Badea, specialist IGPR.




